Turka prawie tak łatwo zatrudnić jak obywatela Unii
Nadal obowiązują specjalne warunki związane z zatrudnieniem obywateli tureckich w Polsce. Legalne zatrudnienie musi iść jednak w parze z legalnym pobytem, a tu ułatwień nie ma.
Każdy, kto miał okazję zajmować się w swoim życiu zawodowym zatrudnieniem cudzoziemca w Polsce wie, że prawo imigracyjne w naszym kraju należy do restrykcyjnych, a wymogi prawne – stawiane zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi z zagranicy – są znaczne. Wobec długotrwałości procedury administracyjnej związanej z pozyskiwaniem poszczególnych zezwoleń, cieszyć powinno każde ułatwienie, z jakiego może skorzystać cudzoziemiec lub jego pracodawca na drodze do zapewnienia legalnego pobytu i pracy w Polsce.
Nie dla wszystkich
Polskie regulacje przewidują rozwiązania ułatwiające legalizację pobytu lub pracy pracowników wykonujących określone zawody lub posiadających obywatelstwo określonych krajów. Takie uproszczone zasady obowiązują m.in. wobec obywateli niektórych państw byłego Związku Radzieckiego. W ich przypadku można skorzystać z ułatwionej ścieżki dostępu do rynku pracy w postaci oświadczenia o powierzeniu pracy, które polski pracodawca musi tylko zarejestrować. To znacznie szybsza procedura niż staranie się o zezwolenie na pracę.
Jednak w przypadku obywateli wielu państw polski pracodawca pozostaje bezsilny w zakresie możliwości skorzystania z uproszczonych metod zatrudnienia specjalisty spoza Unii Europejskiej. Pozostaje mu przejście długotrwałej ścieżki związanej z uzyskaniem dla takiego pracownika zezwolenia na pracę. Bez takiego dokumentu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta